Baziniai tajų masažo kursai – tarsi įrankių dėžė

Prienuose  tris dienas vyko Tailando (tajų) masažo mokymai, panardinę į intensyvias praktikas ir teorijas, naujas patirtis ir atradimus nuo ankstyvo ryto iki vakaro. Išmokti ir giliau pažinti beveik pustrečio tūkstančio metų istoriją turinčią vieną garsiausių gydomųjų sistemų ne tik pietryčių Azijoje, bet ir pasaulyje šįkart panoro apie dvidešimt žmonių, kurių didžioji dalis jau yra prisilietę prie masažo, kineziterapijos ar osteopatijos meno.

Prienuose  tris dienas vyko Tailando (tajų) masažo mokymai, panardinę į intensyvias praktikas ir teorijas, naujas patirtis ir atradimus nuo ankstyvo ryto iki vakaro.

Išmokti ir giliau pažinti beveik pustrečio tūkstančio metų istoriją turinčią vieną garsiausių gydomųjų sistemų ne tik pietryčių Azijoje, bet ir pasaulyje šįkart panoro apie dvidešimt žmonių, kurių didžioji dalis jau yra prisilietę prie masažo, kineziterapijos ar osteopatijos meno.

„Tai buvo bazinis tailandietiško masažo lygmuo. Kiekvienas, norintis išmokti tajų masažo, pradžioje turi žengti per šį etapą. Tai – pats sunkiausias fiziškai lygmuo. Tai – ir mokymas, ir galimybė pajausti šį masažą bei apsipręsti – tai jūsų kelias, ar ne? – apie darbą Prienuose pasakojo didžiausią patirtį Lietuvoje turintis Tailando masažo mokytojas, savo vardo Tailandietiško masažo mokyklos įkūrėjas Deivis Petrušis. – Baziniai pradmenys – tai tarsi sunkus kopimas į kalną. Po bazinių praktikų bei teorijų, vėlesniuose mokymuose, tarsi leidžiamės nuo kalno žemyn ir jau mokomės tajų masažo subtilybių, tobuliname, šlifuojame savo darbą.“

Kam skirta Tailandui šį gydomąjį meną dovanojusio, žmones mylėjusio, iš Indijos į kaimyninę šalį už pagalbą vargšams persekioto Budos gyduoliu buvusio Shivago Komarpaj sistema?

Pradžioje, pastebėjo D.Petrušis, reikia tai išbandyti.

„Yra žmonių, kurių rankos tarsi netinkamos šiam masažui. Jei žemiau rankų nykščio raumuo beveik neturi „pagalvėlės“, to žmogaus masažas bus aštresnis, skaudesnis. Tačiau kiekvienas randa savo nišą, juolab yra žmonių, kurie mėgsta stipresnį ar silpnesnį suėmimą. Svarbu noras, nusiteikimas, atkaklumas ir vidinės savybės, – pastebėjo beveik du metus Tailande masažo pas garsiausius šios šalies meistrus mokęsis D. Petrušis. – Baziniuose kursuose išmokstame, kaip masažo metu naudoti savo kojas, alkūnes, paskirstyti kūno svorį, kaip nepervargti ir spausti masažuojamąjį. Be to tai daugumai visiškai nauja, nes masažas atliekamas ant žemės, reikia priprasti ir prie to. Šio kurso metu  tarsi gauname įrankių dėžę, kuriais paskui galime manipuliuoti savo darbe. Baigus bazini kursą mokiniai jau gali dirbti savarankiškai, jie gauna pilną pusantros valandos sistemą, kuri puikiai veikia sprendžiant įvairias motorikos problemas. Aišku, norint suprasti ką darome, reikia mokintis daug daugiau. Bazinis lygmuo tai tik pradžia.“

Praktiška ir nuosekliai sukurta sistema

„Seniai svajojau mokytis masažo. Pasirinkti Tailando masažą paskatino žinios apie Deivį Petrušį, skaičiau apie jį straipsnį, peržiūrėjau vaizdo įrašus, rekomendavo dvasingi žmonės, todėl ir žengiau šiuo keliu, – teigė iki bazinių kursų mokymosi pas D.Petrušį, su masažu nieko bendro neturėjusi Virginija Kireilienė. – Mokymai labai patiko ir nustebino. Pati jutau ilgai mane kankinusius kojos skausmus, kurie po praktinių kursų, kai masažavome vienas kitą, praėjo. Įsitikinau, kad tai, ko mokausi – padeda!”

Kineziterapeuto masažuotojo Tomo Murnikovo profesionali patirtis – penkeri metai. Tailando masažas jį sudomino kaip masažo ir mankštos sintezė.

„Todėl norėjau pats ją išbandyti ir išmokti, – neslėpė Tomas, kurį nuo intensyvaus ir nuolatinio darbo kamavo nugaros skausmai. – Pajutau, kad bazinių mokymų metu, kai praktikavomės vienas su kitu, daug masažavome, praktiškai dingo skausmai – nugara tarsi išlaisvėjo, „atsileido“. Savo patirtimi įsitikinau, kad dviejų valandų trukmės tajų masažas duoda labai didelį efektą, masažo judesiai gan paprasti, o technika nėra sudėtinga.“  

Savo darbe neretai masažą naudojanti kineziterapeutė Irina Barzinskienė džiaugėsi, kad ši sistema patvirtino visus lūkesčius ir nuostabiausius dalykus, kuriuos ji žinojo apie Tailando masažą.

„Tai – puiki, labai praktiška ir nuosekliai sukurta sistema, padedanti žmogaus sveikatai“, – įsitikinusi Irina.    

„Apie tajų masažą daug skaičiau internete, – po bazinių kursų prisipažino komplimentus žarsčiusi masažo terapeutė Vaida Rimkienė. – Labai imponavo nuoširdus mokytojas, konkretus, profesionalus ir intensyvus darbas nuo devintos valandos ryto iki šeštos vakaro. Labai patiko ir praktikos vienas su kitu, kai nuolat keitėmės poromis. Imponavo ir tajų masažo technika, tempimai, trukmė ir mankštos elementai.“

Didžiausia nuostaba – darbas ant žemės

Paklaustas, kas jo nuomone Prienuose susirinkusiems tajų masažo bazinių kursų dalyviams tapo didžiausiu atradimu, D. Petrušis šyptelėjo: „Jiems buvo neįprasta dirbti ant žemės, todėl pradžioje klausdavo, ar galima tajų masažą pritaikyti darbui ant stalo? Tačiau trečią patirčių dieną jie jau džiaugėsi, kad masažuoja ant žemės, nes tai – daug patogiau abiem: ir masažuotojui, ir pacientui.“ 

Be to, neslėpė Deivis, mokymuose jis stengiasi žmones sujungti į bendraminčių bendruomenę, kad vyktų tęstinumas, bendri pokalbiai, bendros temos nuolat organizuojamų pasikartojimų, stovyklų metu.

Jau patirties turintys dalyviai dar kartą įsitikino, o kai kurie sužinojo pirmą kartą, kad, jei skauda kaklą, problemos gali būti kojos pėdose, kad atpalaiduojant įtemptus raumenis, galima atstatyti laikyseną, kaip atstatomi stuburo iškrypimai, kad atstačius dubenį į vietą, dingsta kojų kelių išsisukimas ir to pasekmė – skausmai.

Jau minėta kojų kelių skausmų problema gali būti ne tik dubuo, bet ir… pėdos.

„Skausmų priežastys gali būti įvairios, bet kai skauda kelius, geriausiu atveju tik apie dešimt procentų problemos sprendimas – keliuose, įprastai – blauzdoje, pėdoje, ar kitur. Tai priklauso, kada skauda – lipant, lenkiant koją, sėdint, kokie raumenys apkrauti? – aiškino D.Petrušis. – Kaip, beje, ir dabar itin populiari stuburo išvarža, kurios praktiškai nerekomenduoju operuoti, nebent jau nėra kitos išeities, nes tai –  neišspręs problemos. Išvarža – tik pasekmė, o  problema gali būti pečiai, klubai ar kita kūno vieta.“

Ieškokite pusiausvyros

Įprastai Vakarų medicina gydo tik pasekmes, bet nenustato tikrosios priežasties, vaistai, operacijos tik apmalšina skausmą, o problema – lieka. 

„Įsivaizduokite, jei į sieną įsuksime varžtą. Po to prie jo pririšime virve ir įsikibę į ją visa jėga bandysime tą varžtą ištraukti iš sienos, tai jeigu plėšimo jėgą sulyginsime su skausmu, – pavyzdį pateikė tajų masažo mokytojas D.Petrušis. – Tai  didžiausią skausmą turėsime –  kur varžtas yra sienoje. Tačiau skausmo problemą sukelia tas kas traukia už virvės, todėl reikia rasti, po to gydyti tą vietą, iš kur jis traukiamas. Tajų masažas būtent tai ir daro. Ieškomos tos vietos  kurios ir sukelia tas įtampas, jas atpalaidavus kūne vėl atstatoma pusiausvyra.“      

Beje, labai dažnai, pabrėžė Deivis, žmonėms tiesiog pakanka pakeisti gyvenimo būdą ir problemos išsisprendžia pačios. Jei dirbate sunkų fizinį darbą, būtinai leiskite kūnui pailsėti ir nieko neveikti, o ne dar smarkiau fiziškai apkrauti kūną.

Ir priešingai, jei jūsų darbas sėdimas, mažai judate, būtinai turite papildomai judėti – užsiimti joga, mankšta, sportuoti, .

„Būtinas pastovus pusiausvyros koregavimas, – pabrėžė D.Petrušis. – juk kai mūsų drabužiai išsipurvina – skalbiame juos, bet juk jie ir vėl išsipurvina tad skalbiame juos vėl ir vėl. taip ir mūsų kūnui būtina pastovi priežiūra, juk mes judame, dirbame. Mūsų gyvenimas ir yra tas veiksnys, kuris sukelia visas įtampas ir kurios vėliau virsta skausmais, tad mums reikalinga pastovi  kompensacija – pusiausvyra, vidinė harmonija, tinkamas gyvenimo būdas.“

Didelė patirtis ir pagalba kitiems

D.Petrušis tajų masažo Tailande mokėsi dvejus metus ir beveik dešimt metų gydo žmones.
Pirmasis mokytojas tėvų pavadintas šventuoju vardu Wat, Deivį išmokė masažo pagrindų, istorijos ir savo energija iš kasdienės rutinos mokslų sugebėjo surengti šventę.
Matsuaki Muranishi – žinomas tajų masažo meistras iš Japonijos daug metų gyvena Tailande, 16 metų turi savo mokyklą, mokėsi pas garsųjį mokytoją Phenkhae ir yra vienintelis jo šeimos masažo tradicijų tęsėjas.
Dar vienas mokytojas Suwatas buvo medikas, kineziterapeutas, reabilitologas, turintis daug mokinių, rengiantis mokymus bei turintis plačią gydomąją praktiką ir kasdien dirbantis su pacientais. Jis viską paaiškino mediciniškai, detaliai supažindino su judėjimo anatomija, nurodė ligų, skausmų priežastis ir jų sprendimo būdus.
Ajarn Sinchai Sukparset – neregys nuo gimimo. Jo pojūčiai daug gilesni, išgryninti ir Deivį išmokė matyti ir jausti, įkaitusiomis rankomis – tai visiškai kitoks žmogaus kūno bei juo tekančios energijos matymas bei suvokimas.
Ir galiausiai, dar vienas D.Petrušio mokytojas – oficialų Tailando nacionalinės vertybės vardą turintis Pichest Boonthumme, pas kurį prieniškis išmoko gilesnių, dvasinių dalykų bei kitokio požiūrio į masažą. Pichest padeda sunkiai sergantiems ligoniams, o vienu iš jo pacientų yra net ir šios šalies karalius!

„Esu tik mažytis šios visumos sraigtelis. Ir ne man turi būti dėkingi, o visiems tiems, kurie per šimtmečius nešė žinias, kad mes galėtume naudotis, – nuoširdžiai prisipažino daugeliui žmonių padėjęs ir 168 mokiniams sertifikatus išdavęs D.Petrušis. – Mums europiečiams reikia keisti mąstymą. Ir ne imti, o duoti, ne prašyti, bet dėkoti. Kai tai suvokiame, viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Ir tuomet esi laimingas, kai gali padėti kitam žmogui“.

Tailandietiško masažo mokykla